Καλαθόσφαιρα: Τον δεύτερο συνεχόμενο της τίτλο γιορτάζει η ΕΘΑ

Η Intercollege ΕΘΑ Έγκωμης ανακηρύχθηκε πρωταθλήτρια Κύπρου για δεύτερη συνεχή χρονιά. Μετά από ένα απίστευτο σε εξέλιξη αγώνα κέρδισε τον Κεραυνό με 67-63 συμπληρώνοντας τις τρεις νίκες έναντι μιας του αντιπάλου.

Ο αγώνας που έγινε το Σάββατο (7 Απριλίου ) στην Αίθουσα «Τάσος Παπαδόπουλος Ελευθερία » ήταν από τους πιο συγκλονιστικούς στην ιστορία του Κυπριακού μπάσκετ. Η νικήτρια έκανε τη μεγάλη επίθεση στο τελευταίο δεκάλεπτο κάνοντας το 40-56 7΄.30΄΄ πριν το τέλος σε 55-56, 2΄.30΄΄πριν το τέλος.

Ο Κεραυνός ήταν καλύτερος στα τρία δεκάλεπτα και κατάφερε να προηγηθεί με 47-38. Στο πρώτο δεκάλεπτο το σκορ ήταν 13-13 και στο ημίχρονο η ομάδα του Στροβόλου προηγήθηκε με 29-24.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο έγινε η μεγάλη ανατροπή. Το σκορ 40-56 7΄.30΄΄ πριν το τέλος για τον Κεραυνό, έγινε 55-56, 2΄.30΄΄πριν το τέλος Η νικήτρια πέρασε για πρώτη φορά μπροστά με 61-59 με τρίποντο του Τζάκσον, 1΄.04΄΄ πριν το τέλος. Πραγματική μάχη.

Στη συνέχεια ο Κογιαντίνοβιτς έκανε λάθος. 19΄΄ πριν το τέλος ο Γουάτκινς με βολή έκανε το 65-63. Μετά οι βολές του Μασάμπα έκλεισαν το σκορ.
Δεκάλεπτα: 13-13,24-29, 38 -47,67-63

Intercollege ΕΘΑ (Τ. Κωνσταντινίδης): Τζάκσον 3(1), Κινγκ 9(1), Αναστασιάδης 1, Ενγκλίνσκι, Μασάμπα 8, Τατ 17(1), Τσουπ 10, Γουάτκινς 14, Τζικάνοβιτς 5(1)

Κεραυνός (Π. Γιανναράς): Βέσελοφς 5, Μουρ 8(1), Πηλαβάς, Φρέζιερ 10(2), Τρισόκκας 5, Κογιαντίνοβιτς 10(1), Νταγκίσεβιτς, Μαντάκε 3(1), Χάτσερ 14(3), Τσαν 8

Τις απονομές των επάθλων και μεταλλίων σε πρωταθλητές και δευτεραθλητές έκαναν οι κ.κ. Γιώργος Χρυσοστόμου (Πρόεδρος της Κυπριακής Ομοσπονδίας Καλαθοσφαίρισης), Ανδρέας Ευσταθιάδης (μέλος Δ.Σ. ΟΠΑΠ) και Ζαχαρίας Κυριάκου (Δήμαρχος Έγκωμης).